Истраживање

Циљ истраживања је био, са једне стране, прикупљање и анализа информација о ставовима младих везано на начин студирања, њихове мотиве за студирање, односно даље школовање, очекивања везано за проналажење посла након студија, покретање сопственог бизниса, спремност за преквалификацију уколико не нађу посао у струци и ставове о перспективи младих у Србији уколико се не запосле у догледно време након завршеног школовања. Са друге стране, циљ је био прикупљање и анализа статистичких података о студентима на Универзитету у Нишу током последњих 5 година, као и анализа података о запошљавању високошколског кадра у последњих пет година према подацима Националне службе за запошљавање. Спроведено је у на 13 факултета Универзитета у Нишу.

Презентовање истраживања

На Универзитету у Нишу одржана презентација истраживања које даје анализу најновијих података везаних за студирање, тренд, однос уписаних и свршених студената на факултетима нишког Универзитета, као и могућности рада у струци након стицања дипломе. Презентација је се одржана у понедељак, 20.02.2017. са почетком у 11:00 сати у просторијама Универзитета у Нишу.

Презентовање добре праксе

На Универзитету Метрополитан ће, у виду предавања, бити приказан пример добре праксе запошљавања након завршеног факултета.

Обука за комуникацију

„Обука на тему Комуникацоја“, реализована је у оквиру пројекта „Желим да останем у Србији“. Циљ обуке је унапређивање вештина комуникације које су нам важне у свакодневном животу, у односима са члановима породице, пријатељима, друговима, у школи, као и за укључивање у свет рада. У обуку су били укључни ученици четири гимназије из Ниша, који су иначе укључени у реализацију пројекта.

Обука за писање

Радионица „Есеј као средство комуникације” замишљена је као низ различитих активности које имају за циљ развијање критичког мишљења код младих, јачање компетенција у домену писменог изражавања и комуницирања идеја, као и развијање вештина у домену тимског рада. У два радионичарска дана, ученици су прошли кроз интензиван тренинг подстицања критичког мишљења, развијања афинитета и компетенција писменог изражавања, и подстицања на тимски рад и размену искустава и идеја. Поред упознавања са теоријским основама есеја као најраспрострањеније форме за комуницирање идеја и ставова, учесници радионице су се упознали са основама дебате који као концепт подразумева технике структурирања аргументације и усменог изражавања ставова, радили су на развијању и јачању компетенција у домену писменог комуницирања идеја и ставова, као и на јачању афинитета према тимског раду.

Јавна дебата као вид вршњачког истраживања и едукације

Овом методом је обезбеђен развој критичког мишљења вршњака на тему студирања и останка у земљи, али и добијање адекватних информација од стране вршњачких едукатора.

Панел дискусија

Организовањем панел дискусије на Универзитету у Нишу, спојили смо панелисте, где се јасно видело, да свако од њих итекако велики допринос даје друштву. Спојили смо знање, искуство, могућности, жеље, очекивања, право, спојили смо прошлост и будућност.  Панелисти су се сложили да је  са једне стране држава  та која треба да одигра своју карту, променом стратегије и креирањем културне политике са једне стране а са друге стране, млади су ти који морају први сами да се покрену, да се информишу и да не чекају да им прилика дође сама. Битно је да онај појединац који зна повуче и остале, закључак  професора  емеритуса  – Љубише Митровића. Потребно је пратити и потребе земље за одређеним занимањима, одређена занимања постаће дефицитарна и на томе треба радити. Битно је да држава стратешки више улаже у само образовање. Младе везује једино љубав према земљи, али не и оно што она пружа.