Србија је последњих двадесет година прва у региону и друга у свету по исељавању младих и образованих људи. У периоду од 2007-2014 године иселило се око 300,000 људи, при чему је број оних који су отишли 2014. два пута већи од броја оних који су напустили Србију 2007. године. Просечан број емиграната из Србије у периоду од 2004. до 2016. године је 26,000 годишње, да би 2014. достигао рекордни број од 58,000. Није доступан податак колико се људи вратило у Србију, као што је недоступан податак и колико је људи напустило Србију, а да није ушло у међународне статистике.

Да се ситуација погоршава показује и недавно истраживање Светског економског форума, које је обухватило 140 земаља и показало да је Србија према капацитету да задржи таленте заузела зачеље и постала водећа у „одливу мозгова“. Интересовање младих за одлазак је, према његовој оцени, велико, а аргументе за такав тренд налази у чињеници да се увећава број захтева студената за професорске препоруке, потребне да би се аплицирало за стипендије у иностранству.

Према званичним статистичким подацима, Попису из 2011. године, из региона Јужне и Источне Србије је навећи број особа које раде/бораве у иностранству.

Уколико посматрамо занимања која обављају лица која су отишла из земље, у категорији високообразованих највише је запослено у области инжењерства, стручних сарадника и техничара.

Осим земаља западне Европе, пожељне дестинације су и Катар и Дубаи, а приличан број њих се окреће Русији. У односу на раније када су одлазили високошколци интернационалних занимања попут лекара, машинских инжењера и електроинжењера, последњих година армија високошколаца разних профила интересује за одлазак.

Од 2013. године је присутан стални пораст броја лекара који одлазе у иностранство. То су пре свега млади доктори, који не могу да се запосле након завршених студија, али одлазе и запослени специјалисти као што су хирурзи, радиолози и анестезиолози јер зарађују много више у иностранству. Број лекара који желе да оду у иностранство је у сталном порасту (Подаци Лекарске коморе у Београду). Према постојећим подацима, у 2015 години Лекарска комора београда издала је 366 сертификата добре праксе за одлазак у иностранство. У првој половини 2016 године издали су 299 сертификата.

Одлазак у иностранство у потрази за бољом и плаћенијом каријером и животом, Србију кошта према оцени стручњака, готово 30 милијарди евра, колико је дато на школовање око 100.000 високошколаца. Осим тога, одлазак младе високообразоване и високостручне радне снаге смањује способност земље да се развије.

На тржишту рада је ситуација таква да једино сигурно запослење у оквиру институција, а до посла код њих се долази партијском књижицом, а не завршеним факултетом. И када се још узме у обзир и константна неизвесност и притисак у окружењу у коме живимо, већина узима диплому и одлази.

Да би се ситуација променила, потребно је подићи квалитет и ефикасност образовног система и научне заједнице, као и успостављање адекватних веза између образовања, науке и привреде. Предуслов за то је промена система управљања науком и иновацијама, да се повећају улагања у тај сектор, али и унапредити међународну сарадњу у овом домену. Масован одлазак младих, пре свега талената, представља знак да држава не поседује одговарајућу стратегију развоја привреде и друштва, или ако је и поседује, да се таква стратегија не примењује.

ИСТРАЖИВАЊЕ: ЗАПОШЉАВАЊЕ ВИСОКОШКОЛСКОГ КАДРА У ОДНОСУ НА ЗАВРШЕНЕ СТУДИЈЕ

Истраживање је спроведено у оквиру пројекта „Желим да останем у Србији“ у периоду од новембра 2016. до јануара 2017. године на 13 факултета Универзитета у Нишу.

Циљ истраживања је био, са једне стране, прикупљање и анализа информација о ставовима младих везано на начин студирања, њихове мотиве за студирање, односно даље школовање, очекивања везано за проналажење посла након студија, покретање сопственог бизниса, спремност за преквалификацију уколико не нађу посао у струци и ставове о перспективи младих у Србији уколико се не запосле у догледно време након завршеног школовања. Са друге стране, циљ је био прикупљање и анализа статистичких података о студентима на Универзитету у Нишу током последњих 5 година, као и анализа података о запошљавању високошколског кадра у последњих пет година према подацима Националне службе за запошљавање.

Узорак: За први део истраживања анкетирано је 1.000 студената са 13 факултета Универзитета у Нишу. Коришћен је случајан стратификовани узорак, са коришћењем квота везано за пол испитаника, тако да је од укупног броја испитаника анкетирано 46% студената и 54% студенткиња. Такође, квоте су коришћене и према областима студирања. Обухваћене су следеће области студирања које су заступљене на Универзитету у Нишу: Природно – математичке науке, техичко-технолошке науке, друштвено-хуманистичке науке, медицинске науке, уметност и интер-дисциплинарне студије, односно следећи факултети: Економски факултет у Нишу, Правни факултет у Нишу, Машински факултет у Нишу, Електронски факултет у Нишу, Медицински факултет у Нишу, Грађевинско архитектонски факултет у Нишу, Факултет Заштите на раду у Нишу, Природно-математички факултет у Нишу, Филозофски факултет у Нишу, Факутет Спорта и физичког васпитања у Нишу, Факултет Уметности у Нишу, Технолошки факултет Врање и Педагошки факултет Лесковац.

Методологија: Као метод истраживања коришћено је директно испитивање уз коришћење анкетног упитника које су попуњавали испитаници у присуству анкетара који су претходно давали образложења и упутства, а на захтев и додатна појашњења. Упитник се састојао од 25 питања. Структура питања: 18 питања су била затвореног типа (14 дихотомних, 3 са једним избором и 1 са вишеструким избором), шест отвореног типа и једно комбиновано. Анкета је била анонимна.

Други део истраживања заснован је на званичним статистичким подацима Завода за статистику и Националне службе за запошљавање. За информације за које не постоје званични статистички подаци, коришћени су неформални извори података: запослени у Националној служби за запошљавање и на Универзитету у Нишу.

Истраживање и анализу података извршила је Агенција за пословне услуге План Плус из Ниша.

Министарство омладине и спорта Републике СрбијеПројекат „Желим да останем у Србији“, спроводи удружење АзБуки, финансира Министарство омладине и спорта Републике Србије

„Ставови изражени у овом истраживању искључива су одговорност аутора и његових сарадника и не представљају нужно званичан став Министарства омладине и спорта.“

Студирање на Универзитету у Нишу

Који су били ваши мотиви уписивања факултета после завршене средње школе?

  • Лакше запошљавање са завршеним факултетом
  • Љубав према науци
  • Због бољег посла
  • Због стицања нових знања
  • Због амбиције да заврше факултет
  • Завршетак факултета као изазов
  • Због стицања већег степена образовања
  • Због усавршавања
  • Због већих прихода
  • Због боље будућности
  • Боље плаћен посао са факултетом

Медицина

  • Због хуманости
  • Због помоћи другима
  • Добро плаћен посао
  • Породична традиција

Психологија

  • Због откривања суштине живота
  • Због хуманости

Педагогија

  • Због рада са децом

Електроника

  • Развој сопствених идеја
  • Због перспективности завршеног факултета

Машинство

  • Занимљив посао

Архитектура

  • Због занимљивости науке коју су изабрали
  • Због љубави према пројектовању
  • Породична традиција

Да ли сте до сада завршавали неке додатне курсеве и обуке које нису повезане са наставним програмом?

0%
ДА
0%
НЕ

Да ли је значајно додатно усавршавања кроз обуке које нису повезане са наставним програмом?

0%
ДА
0%
ДЕЛИМИЧНО
0%
НЕ

Да ли сте имали стручну праксу током студирања?

0%
ДА
0%
НЕ

Природно – математичке науке

0%
ДА
0%
НЕ

Техничко-технолошке науке

0%
ДА
0%
НЕ

Друштвено-хуманистичке науке

0%
ДА
0%
НЕ

Медицинске науке

0%
ДА
0%
НЕ

Уметност

0%
ДА
0%
НЕ

Интердисциплинарне студије

0%
ДА
0%
НЕ

Да ли стручне праксе треба да постану обавезне током школовања?

0%
ДА
0%
НЕ

Да ли сте у претходном периоду учествовали у неким волонтерским акцијама?

0%
ДА
0%
НЕ

Запошљавање младих

Да ли упоредо са студирањем радите неки посао?

0%
ДА
0%
НЕ

Да ли сте спремни за преквалификацију ако се не запослите за 2 године?

0%
ДА
0%
НЕ

Да ли очекујете да ће вам факултет помоћи да пронађете посао након дипломирања?

0%
НЕ
0%
У МАЛОЈ МЕРИ
0%
УМЕРЕНО
0%
У ВЕЛИКОЈ МЕРИ

Од кога очекујете највећу помоћ при запошљавању?

0%
ОД ПОРОДИЦЕ
0%
ОД НАЦИОНАЛНЕ СЛУЖБЕ ЗА ЗАПОШЉАВАЊЕ
0%
ОД ЦЕНТРА ЗА КАРИЈЕРНО ВОЂЕЊЕ
0%
ОД ПРОФЕСОРА

Да ли сте спремни да покренете сопствени бизнис?

0%
ДА
0%
НЕ

Да ли је за младе људе боље да покрену сопствени бизнис или да се запосле се у јавној/државној инсистуцији?

0%
СОПСТВЕНИ БИЗНИС
0%
ЗАПОСЛЕЊЕ У ЈАВНОЈ/ДРЖАВНОЈ ИНСИСТУЦИЈИ

Одлазак младих из Србије

Колико страних језика говорите?

0%
САМО ЈЕДАН СТРАНИ ЈЕЗИК
0%
ДВА СТРАНА ЈЕЗИКА
0%
ТРИ ИЛИ ВИШЕ СТРАНИХ ЈЕЗИКА

Испитаници према познавању страних језика.

0%
ЕНГЛЕСКИ
0%
НЕМАЧКИ
0%
РУСКИ
0%
ФРАНЦУСКИ
0%
ИТАЛИЈАНСКИ
0%
ШПАНСКИ

Да ли млади у Србији имају перспективу?

0%
ДА
0%
НЕ

Природно – математичке науке

0%
ДА
0%
НЕ

Техничко-технолошке науке

0%
ДА
0%
НЕ

Друштвено-хуманистичке науке

0%
ДА
0%
НЕ

Медицинске науке

0%
ДА
0%
НЕ

Уметност

0%
ДА
0%
НЕ

Интердисциплинарне студије

0%
ДА
0%
НЕ

Да ли млади у Србији имају исте шансе за развој као и у другим земљама региона?

0%
ДА
0%
НЕ

Природно – математичке науке

0%
ДА
0%
НЕ

Техничко-технолошке науке

0%
ДА
0%
НЕ

Друштвено-хуманистичке науке

0%
ДА
0%
НЕ

Медицинске науке

0%
ДА
0%
НЕ

Уметност

0%
ДА
0%
НЕ

Интердисциплинарне студије

0%
ДА
0%
НЕ

Да ли млади у Србији могу својим радом да зараде за егзистенцију?

0%
ДА
0%
НЕ

Природно – математичке науке

0%
ДА
0%
НЕ

Техничко-технолошке науке

0%
ДА
0%
НЕ

Друштвено-хуманистичке науке

0%
ДА
0%
НЕ

Медицинске науке

0%
ДА
0%
НЕ

Уметност

0%
ДА
0%
НЕ

Интердисциплинарне студије

0%
ДА
0%
НЕ

Да ли млади треба да потраже шансу за живот ван Србије?

0%
ДА
0%
НЕ

Природно – математичке науке

0%
ДА
0%
НЕ

Техничко-технолошке науке

0%
ДА
0%
НЕ

Друштвено-хуманистичке науке

0%
ДА
0%
НЕ

Медицинске науке

0%
ДА
0%
НЕ

Уметност

0%
ДА
0%
НЕ

Интердисциплинарне студије

0%
ДА
0%
НЕ

Да ли размишљате о одласку из земље ако се не запослите за 2 године?

0%
ДА
0%
НЕ

Природно – математичке науке

0%
ДА
0%
НЕ

Техничко-технолошке науке

0%
ДА
0%
НЕ

Друштвено-хуманистичке науке

0%
ДА
0%
НЕ

Медицинске науке

0%
ДА
0%
НЕ

Уметност

0%
ДА
0%
НЕ

Интердисциплинарне студије

0%
ДА
0%
НЕ