Поред бројних проблема са којима је суочена данашња омладина, незапосленост се врло често наводи као највећи, па млади све чешће своју будућност виде ван граница Србије, притом не придајући значај квалитетном образовању. Како би се такво стање променило у корену, неопходно је предочити младима на прави начин све предности живота и рада у Србији, што значи да је потребно предочити праве вредности у право време, пре доношења одлуке о избору образовања. Према званичним проценама Светске банке, Србија је већ две деценије прва у региону по исељавању младих и образованих људи у иностранство, а друга у свету. Број младих који одлазе из земље је са 2% порастао на 15% током протеклих 20 година. Како би се овај тренд зауставио, неопходно је утицати на младе пре него што се определе за живот у некој другој земљи.

Пројекат „Желим да останем у Србији“ пружа подршку младима у остваривању доприноса при решавању проблема локалних заједница, указујући на значај процеса стицања личних, социјалних и радних вештина. Циљ пројекта је да се млади оснаже у избору и похађању адекватног, и пре свега, квалитетног образовања, како би касније могли да учествују у активном раду и унапреде стање у земљи. Резултат пројекта огледаће се у повећању броја младих којима ће бити предочене предности домаћег образовања као и останка и запошљења у земљи из које потичу. Циљну групу чине млади, ученици и студенти из разних социјалних група и средина, међу којима су и талентовани млади и млади из осетљивих група. Очекивани ефекат је, свакако, веће интересовање за студије у Србији, мањи број високошколованих младих који емигрирају из Србије и самим тим напредак у свим сферама које ће располагати школованом и бројнијом радном снагом.

У средњошколском узрасту млади имају потребу да се определе за даљи наставак школовања и да притом направе прави избор. Врло често немају довољно информација о траженим занимањима, о могућностима приликом уписа и одабира факултета, ни о самим факултетима, а неретко се дешава и да свој процес образовања заврше одмах након средње школе, или у некој другој земљи. Овим пројектом се подиже свест код младих о значају високог школовања и предочава им се велики избор тражених факултета у земљи по завршетку којих могу радити на жељеним радним местима. Код студената се овим пројектом подстиче веће ангажовање на проналажењу посла након завршених студија и заговара остајање у Србији јер су управо они као будући интелектуалци, одговорни за унапређење животног стандарда и превазилажење економских и социјалних препрека.

Чињеница да ће током реализације пројекта млади имати прилику да из прве руке сазнају оно што их занима о факултетима, жељеном смеру образовања и траженим занимањима, прилично је снажан стимуланс за учешће у пројекту. Приликом доношења важних животних одлука, свака помоћ и информација је од великог значаја. Како ће млади у овом пројекту имати прилике и да се сами изразе и покажу своју креативност кроз писање, али и да науче да путем боље комуникације унапреде социјалне аспекте, заинтересованост младих неће изостати. Јавне дебате ће бити од помоћи при усмервању младих у образовном процесу, а медијском промоцијом и доступном интернет платформом пројекат ће укључити велики број младих и истовремено ће постићи већи ефекат.

Пројекат „Желим да останем у Србији “ отвара врата дубљој анализи друштвеног проблема који представља тренд у протеклим деценијама. Вршњачки едукатори који су прошли обуку комуникационих вештина и вештина писања преносе своје знање вршњацима у све четири гимназије, као и у остале средње школе, у којима ученици имају жељу да квалитетно наставе школовање. На тај начин се стварају лидери и тимски радници који иницирају нове трендове на тржишту рада након завршеног факултета.